برش لیزری

برش لیزری

برش لیزری

برش لیزری یک فناوری پیشرفته است که در صنایع گوناگون کاربرد گسترده ای دارد. در این روش، از اشعه ی یک لامپ با کارکردی مخصوص استفاده به می شود. به این شکل که پرتو ی ایجاد شده توسط لامپ مخصوص، به صورت اشعه ی لیزری از یک خروجی قوی ساطع می گردد. این اشعه ها بسیار قوی بوده و قابلیت بریدن اجسام مختلف را دارند. بنا بر میزان قدرت این اشعه ها، می توان با آن ها اجسام قطور تری را برش داد.

 

برش لیزری چه مصارفی دارد؟

اجسام مختلفی را می توان به وسیله ی پرتو برش داد. از برش لیزری در برش محصولات زیادی مانند پلاستیک، پلکسی گلاس، انواع چوب، فلزات، چرم و پارچه، کریستال، شیشه، سرامیک، مقوا، فوم و… استفاده می شود. لازم به ذکر است که میزان قدرت لیزر، ارتباط مهمی با توانایی برش متریال هایی با قطر بالا تر دارد. دستگاه های این نوع برش به دو دسته ی سبک و سنگین تقسیم می شوند.

برای مثال برش لیزری در فلزات با دستگاه های برش گازی یا برش فیبر انجام می شود. این دستگاه های سنگین دارای قدرت بالایی برای برش فلزاتی با قطر حدود ۸ میلی متر هستند. اما دستگاه های سبک برش به وسیله ی لیزر برای مصارفی همچون برش تندیس ها، برش ماکت، برش لوح هدیه و… کاربرد دارند. خروجی این نوع برش ها، دارای کیفیت بسیار بالا و ظرافت مشهودی هستند.

 

برش لیزری چگونه انجام می پذیرد؟

برش لیزری سه بعدی

معمولا از برش لیزری برای اموری استفاده می شود که نیاز به دقت بالایی در فرآیند برش کاری است. برای مثال در هنگام ساخت ماکت های مهندسی، توجه به جزئیات در هنگام برش بسیار مهم است. در نتیجه در این عمل از برش لیزری کمک گرفته می شود. چرا که با این کار در زمان صرفه جویی زیادی می شود. همچنین دقت برش نیز بسیار بالا تر از روش های دستی و سنتی است.

شیوه ی کار به این صورت است که در ابتدا طرح مد نظر توسط یک برنامه که برای ماشین برش خوانا باشد، ارائه می شود. برنامه هایی نظیر RD works، Pipe cut، CYP cut و… از نرم افزار هایی هستند که طرح مد نظر را به طرحی قابل شناسایی برای ماشین برش لیزری تبدیل می کنند.

 

نکاتی در رابطه با برش لیزری و تفاوت آن با حکاکی لیزری

ساخت جعبه چوبی با برش لیزر

علاوه بر برش لیزری، میتوان حکاکی بر روی سطوح را نیز به این روش ترتیب داد. در عمل برش کل جسم مورد نظر طبق طرح بریده می شود. اما در حکاکی فقط سطح جسم مد نظر خراشیده می شود. به این صورت می توان برش لیزری را به چاپ تمام تیغ شبیه دانست. چرا که در هر دو، طرح دلخواه از سایر قسمت ها جدا می شود و دیگر بخش ها عملا بدون کاربرد و دور ریز خواهد بود. در حکاکی لیزری نیز مانند برش نیم تیغ، طرح بر روی سطح ایجاد می شود و از زمینه ی اصلی جدا نمی گردد.

همچنین از برش لیزری در ساخت تابلو های مختلف نظیر تابلو های دفتری و پزشکی نیز استفاده می شود. برای چاپ متن مورد نظر بر روی این تابلو ها، بسته به جنس آن ها از چاپ UV یا برش استفاده می شود. استفاده از جنس متریال در این نوع برش بنا بر نیاز و خواسته ی شما تعیین می شود. همچنین هزینه ی استفاده از این خدمات نیز بسته به اندازه و متریال محاسبه می گردد. از مزایای استفاده از این روش میتوان به صرفه جویی در زمان، عدم ایجاد سوختگی بر روی سطح، عدم هدر رفت متریال و… اشاره کرد. همچنین استفاده از این روش در تعداد بالای سفارشات نیز امکان پذیر است.

 

ارائه ی انواع خدمات چاپ و صحافی برش در مرکز چاپ ایرانیان

مرکز چاپ ایرانیان، ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ و صحافی و ساخت هدایا است. یکی از عناوین فعالیت در این مجموعه ی بزرگ، ارائه ی خدمات برش لیزری است. با توجه به این امر در مرکز چاپ ایرانیان انواع سفارشات برش کاری هدایا و ماکت ها و محصولات شما را پذیرا هستیم. شما می توانید با ثبت سفارش مد نظر خود، در کم ترین زمان ممکن و با معقول ترین هزینه، از این خدمات بهره ببرید.

همچنین می توانید با مراجعه به دیگر ردیف های خدماتی از اطلاعات ذکر شده استفاده ببرید و سفارش مد نظر خود را درج نمایید. امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله در رابطه با برش لیزری، برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =