فاکتور

فاکتور

فاکتور

فاکتورها اوراق اداری هستند که عمل ثبت رویدادهای کاری را انجام می دهند. رویدادهایی چون درخواست های خرید، درخواست مرخصی، سند دریافت و پرداخت هزینه ها، درخواست کالا، فرم ماموریت و … در واقع ثبت و اعلام تمام موضوعات خارجی و داخلی شرکت توسط فاکتور صورت می گیرد که هر یک بنا به کارایی اسامی گوناگونی دارند.

 

فاکتور فروش

یکی از مهمترین و پر کاربردترین انواع فاکتورها، فاکتورهای فروش هستند . نحوه استفاده از این فاکتورها به این صورت است که وقتی کالا یا خدماتی توسط مجموعه ای به فروش می رسد، جزئیات آن معامله روی کاغذهایی درج می شود که یک نسخه از آن در اختیار فروشنده باقی مانده و نسخه دیگر به خریدار ارائه می شود.

هدف از استفاده ی فاکتور فروش این است که هم فروشنده آمار و ارقام فروش خود را همیشه در دست داشته باشد و هم خریدار برای خریدهای آینده خود بتواند به آن مراجعه کند.

در حال حاضر تمامی شرکت ها، سازمان ها و مجموعه ها ملزم به ارائه ی مشخصات فروش خود به سازمان دارایی هستند و مالیاتی که برای ایشان مشخص می شود بسته به میزان فروش و خرید در یکسال می باشد، در نتیجه چه خریدار و چه فروشنده به ارائه و دریافت آنژ نیازمند هستند .

 

ابعاد استاندارد فاکتور

برای چاپ فاکتور ابعاد و سایزهای استانداردی وجود دارد که به شرح ذیل می باشند :

A3 = 42 * 29.7

A4 = 29.7 * 21

B4 = 24 * 34

A5 = 14.8 * 21

B5 = 17 * 24

البته لازم به ذکر است غیر از فاکتورهای دارایی که مخصوص ارائه به سازمان مالیات و دارایی می باشند ، شما می توانید آنها را به ابعاد دلخواهی که مد نظرتان می باشد طراحی و چاپ نمایید .

 

کاغذ استاندارد فاکتور

برای چاپ فاکتور از کاغذهای تحریر 80 گرم، الوان 60 گرم و الوان 80 گرم و همینطور کاغذ کاربن لس NCR ( که بدون نیاز به قراردادن کاربن زیر برگه ها، نوشته های شما روی برگه زیرین نیز چاپ می شود ) استفاده می شود . همچنین فاکتورها بصورت چاپ سیاه سفید، چاپ دو رنگ و چاپ چهار رنگ ( تمام رنگی ) چاپ می شوند .

 

انواع صحافی فاکتور

صحافی فاکتورهای به دو صورت سر چسب ( مانند سر نسخه پزشکان ) که از بالا یا سمت راست جدا می شوند و صحافی منگنه و پرفراژ ( مانند دسته چک، از انتها منگنه شده اند و از بخش جلوتر پرفراژ می شوند ) همچنین فاکتورها بعد از چاپ، شماره سریال زده می شوند ( شماره ی قرمز رنگی که در بالای فاکتورها وجود دارد و شماره ی هر برگ فاکتور با برگ بعدی متفاوت است ) .

 

فاکتورهای چند نسخه ای

بنابر نیاز شما تعداد نسخه های فاکتورها متفاوت می باشد . مثلا در صورتی که نیاز است یک نسخه در اختیار شما و یک نسخه در اختیار خریدار باشد . چاپ فاکتور دو نسخه ای برای شما مناسب است . یا در صورتی که علاوه بر اینها نیاز به نسخه ی دیگری برای مالیات یا حسابداری نیاز است می توانید فاکتور سه نسخه ای یا چهار نسخه ای نیز چاپ نمایید .

* در فاکتور دو نسخه ای هر دو برگ شماره سریال یکسان دارند و دو برگ بعدی یک شماره افزایش می یابد، همینطور در فاکتور سه نسخه ای هر سه برگ شماره سریال یکسان دارند و سه برگ بعدی شماره های سریالشان یک عدد بیشتر از قبلی می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =