لیبل نیم تیغ

لیبل نیم تیغ

لیبل نیم تیغ

فرایند چاپ لیبل در صنعت چاپ یکی از پر کاربرد ترین فعالیت ها است. این عمل به شیوه های مختلف و با دستگاه ها و ابزار های مختلف صورت می گیرد. یکی از انواع روش ها، چاپ لیبل به صورت نیم تیغ است که در این مبحث بیشتر با آن آشنا می شویم. این روش از چاپ یک فعالیت تخصصی است که به صورت مکانیزه و به وسیله ی دستگاه های مخصوص صورت می گیرد. در ادامه با این ماشین ها و روش کار آن ها آشنا می شویم.

لیبل نیم تیغ

لیبل چیست؟

در ابتدا به این می پردازیم که لیبل چیست و چه کاربردی دارد؟

بیشتر کالاهایی که ما با آن ها مواجه می شویم، دارای برچسب هایی بر روی بدنه شان هستند. بر روی این برچسب ها بنا به خواسته ی سازنده آن ها، اطلاعاتی نظیر اسم کالا، مشخصات کالا، تصویر یا دیگر اطلاعات درج شده است. این برچسب ها همان لیبل هستند که به انواع گوناگون چاپ و تولید می شوند. کاغذ مخصوص به چاپ لیبل کاغذی دو لایه است. یک طرف این کاغذ، ورقه ای است که قابلیت چاپ طرح لیبل مورد نظر بر روی آن وجود دارد. طرف دیگر لایه ای زرد رنگ است که در هنگام نیاز به استفاده از لیبل، از طرف دیگر جدا می شود.

 

تیغ خوردن و نیم تیغ خوردن لیبل چیست؟

لیبل نیم تیغ

در بعضی موارد لیبل هایی را مشاهده می کنیم که تصویر روی آن به شکل منظمی بریده شده است. یا کادری در اطراف آن وجود دارد که به طور کامل برش خورده است. در این حالت ما شاهد لیبل نیم تیغ هستیم. چاپ لیبل نیم تیغ، توسط دستگاه های کاتر پلاتر صورت می گیرد. این دستگاه دارای قطعه ای سوزنی شکل است که طرح خواسته شده را بر اساس دستگاه مختصاتی برش می دهد.

روند فعالیت به این صورت است که دستگاه برش نیم تیغ بخش هایی از تصویر که توسط برنامه به ماشین داد شده است را به وسیله ی سوزن دستگاه خراش می دهد. این خراش ها به گونه ای هستند که لایه ی زرد رنگ ورقه بریده نمی شود. اما لایه ای از ورقه که چاپ لیبل بر روی آن  صورت گرفته، بر اساس طرح مد نظر برش داده می شود. به این عمل نیم تیغ زدن گفته می شود و کاربرد های بسیاری در صنعت چاپ و بسته بندی دارد. اما به دلیل ایجاد فرایند زمان بر در چاپ لیبل نیم تیغ، معمولا از این شیوه برای تیراژ های پایین استفاده می شود.

در حالت دیگر زمانی که در حین برش، ورقه ی زرد رنگ کاغذ چاپ نیز با لیبل بریده شود، عمل تمام تیغ صورت می گیرد. در عمل تمام تیغ، لیبل آماده شده به صورت کامل از قسمت های دور ریز کار جدا می شود. به همین دلیل جدا کردن ورقه ی زرد رنگ از لیبل، کار دشواری است. چرا که نیازمند استفاده از ابزاری نوک تیز برای جدا سازی است. این مساله موجب زمان بر بودن استفاده از لیبل تمام تیغ است. اما با این وجود لیبل تمام تیغ برای چاپ تیراژ های بالا پر طرفدار است.

 

کاربرد های لیبل نیم تیغ چیست؟

نیم تیغ لیبل

لیبل نیم تیغ در اموری مانند بسته بندی و تزیینات و تبلیغات استفاده می شود. چرا که ماندگاری آن بسیار بالا تر از کاغذ و تراکت است. این لیبل ها می توانند با جنس های متفاوتی تولید شوند. مانند لیبل های پی وی سی، لیبل های شب رنگ، لیبل های روز رنگ و… همچنین میتوانند به شکل برچسب های مات، براق یا شیشه ای چاپ شوند. همچنین این نوع برچسب ها بسیار شکیل تر از نوع تمام تیغ هستند و شما با توجه به طرح و لوگوی دلخواه خود می توانید از این مدل چاپ بهره ببرید.

 

ارائه ی انواع خدمات چاپ و صحافی در مرکز چاپ ایرانیان

مرکز چاپ ایرانیان، ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ و صحافی است. یکی از عناوین فعالیت در این مجموعه ی بزرگ، ارائه ی خدمات چاپ لیبل به صورت نیم تیغ است. شما می توانید با ثبت سفارش مد نظر خود، در کم ترین زمان ممکن و با معقول ترین هزینه، از این خدمات بهره ببرید. همچنین می توانید با مراجعه به دیگر ردیف های خدماتی از اطلاعات ذکر شده استفاده ببرید و سفارش مد نظر خود را درج نمایید. امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله در رابطه با چاپ لیبل نیم تیغ، برای شما خواننده ی محترم مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =