خدمات پس از چاپ

خدمات پس از چاپ

خدمات پس از چاپ

در رابطه با خدمات چاپ و صحافی به دفعات صحبت کرده ایم و از انواع آن ها اید به طور مفصل یاد کردیم. اما این بار به خدمات پس از چاپ می پردازیم. چرا که این امر گرچه جزئی و کوتاه است، اما از اهمیت زیادی برخوردار است. شما پس از چاپ و صحافی اوراق خود، نیاز به انجام اعمالی دارید که کیفیت و ماندگاری و سلامت کالاهایتان را تضمین کند. میخواهیم چند مورد از این خدمات پس از چاپ را در این مقاله بررسی کنیم.

 

سلفون کشی چیست؟

یکی از خدمات پس از چاپ، سلفون کشی موارد چاپی است که با هدف حفاظت از چاپ و جلوگیری از فرسودگی آن و افزایش مقاومت کاغذ انجام می شود. همچنین سلفون کشی موجب افزایش زیبایی و درخشندگی موارد چاپی نیز می گردد و رنگ ها را با جلوه می کند. در مواردی که سلفون کشی برای بسته بندی انجام می شود، از نفوذ آلودگی ها نیز جلوگیری می شود. علاوه بر استفاده در موارد چاپ و صحافی های شخصی و شرکتی، از خدمات سلفون گذاری در صنعت بسته بندی و مواد غذایی و دارویی و… نیز استفاده می شود.

سلفون کشی به دو روش چسبی و حرارتی انجام می شود. دو نوع دستگاه برای این امر وجود دارد که دستگاهی سرد و حرارتی نامیده می شوند. در روش حرارتی دستگاه به واسطه ی گرما ورقه های نازک سلفون را بر روی صفحه ی مورد نظر می کشد. این ورقه ی سلفون به میزان مناسبی گرم می شود تا از ذوب شدگی جلوگیری شود. سپس با این گرما روی صفحه کشیده و ماندگار می شود. در حالت چسبی که به وسیله ی دستگاه سرد انجام می شود، بر پشت سلفون چسبی غیر فعال وجود دارد که بلافاصله بعد از برخورد با آن دچار چسبندگی با صفحه ی زیرین خود می شود. از انواع سلفون می توان به سلفون شفاف، سلفون صدفی و سلفون متالایز اشاره نمود.

 

لمینت کشی چیست؟

دیگر مورد از خدمات پس از چاپ، عملیات لمینت کشی بر روی کاغذ است. هدف این مورد نیز افزایش مقاومت و استحکام موارد چاپی است. لمینت یک لایه پلاستیکی است که بر دو طرف کاغذ کشیده می شود. لمینت کشی مقاومت بالا تری نسبت به سلفون کشی ایجاد می کند. به طوری که نوعی از آن حتی قابلیت شستشو دارد. لمینت دو نوع براق و مات دارد. از نوع مات آن در مواردی استفاده می شود که قصد داریم بازتاب نور بر روی آن آشکار و آزار دهنده نباشد.

لمینت کشی به دو روش سرد و گرم انجام می شود. لمینت سرد تقریبا مشابه سلفون است اما از کیفیت و مقاومت بالا تری برخوردار است. نوعی از آن لمینت شنی است که دارای مقاومت بالایی است. همچنین جلوه ی بالایی به اثر شما می بخشد. لمینت شنی نوعی پی وی سی است که به صورت دانه های ریز درآمده و دارای برآمدگی و فرو رفتگی است. دیگر انواع لمینت کشی عبارتند از لمینت سرد مات، لمینت سرد براق، لمینت ویژه براق، لمینت گرم مات، لمینت گرم براق، لمینت ضد خش و لمینت ضد خش مناسب کف.

 

خدمات برش کاری چیست؟

خدمات برش کاری کاغذ به شیوه های مختلفی انجام می شود. از روش های سنتی برش با قیچی گرفته تا روش های نوین مثل برش لیزری. بیشتر امور برش کاری نیز برای برش زائده های اطراف موارد چاپی انجام می شود. همچنین برای صحافی فنری نیز در ابتدا بخش اتصال کتاب باید برش خورده و اندازه ها یک دست شوند. در موارد دیگری نیز مانند برش پاکت بسته بندی، برش لیبل ها و برچسب ها و… عملیات برش کاری کاربرد دارد.

 

خط تا چیست؟

یکی از خدمات پس از چاپ خط تا است. در مواردی مانند کارت پستال و جعبه سازی احتیاج به وجود خط تا هایی برای سهولت در ساخت آن وجود دارد. خط تا معمولا توسط ماشین تا زن انجام می شود. این امر برای کار هایی مانند چاپ فاکتور ها و نامه ها و فرم های اداری نیز کاربرد زیادی دارد. دستگاه تا زن دارای تیغه ای نیم دایره ای است که در قسمت مورد نظر ما قرار می گیرد و با ایجاد فشار در آن ناحیه، باعث له شدن کاغذ می شود. به این صورت یک خط تا ایجاد می شود که می تواند با توجه به میزان فشار دستگاه عمیق یا سطحی باشد.

بیشترین کاربرد خط تا در اموری نظیر کارت های دعوت و کارت پستال و بروشور های تبلیغاتی است. وجود این خط تا به صورت ماشینی از بی نظمی در اندازه و ناحیه ی تا خوردگی جلو گیری میکند. همچنین پس از چاپ کتاب هایی که با صحافی چسب گرم صحافی شده اند، برای وجود یک ناحیه که تمامی ورقه ها از آن سمت تا شوند نیز از خدمات خط تا استفاده می شود. ساخت منوی کافه و رستوران ها و جعبه ی بسته بندی محصولات نیز از دیگر کاربرد های خط تا هستند.

 

پرفراژ چیست؟

پرفراژ یکی از خدمات پس از چاپ است که به وسیله ی دستگاه مخصوصی انجام می شود. حتما تا به امروز با سوراخ های ریز پی در پی که در بالای فاکتور ها یا در وسط بلیت ها و برگه چک ها تعبیه شده اند مواجه شده اید. این سوراخ های خط چین مانند همان پرفراژ هستند که برای سهولت در جدا کردن دو قسمت از یک ورقه ایجاد می شوند. برای ایجاد این سوراخ ها صفحه ی مورد نظر را زیر دستگاه قرار داده و بخش مورد نظر را زیر تیغه می گذارند. سپس با چرخاندن دسته ی آن سوراخ ها با فشار بر روی صفحه ایجاد می شوند.

 

خدمات شماره سریال چیست و چه کاربردی دارد؟

شماره سریال ها شامل یک سری اعداد و یا کاراکتر های پی در پی هستند. شماره سریال ها برای هر کالا یا خدماتی به خصوص و ویژه هستند و به صورت متوالی درج می شوند. اگر شما دارای کسب و کاری هستید که در آن ارسال پستی برای مشتریان خود دارید، با این بارکد ها و شماره سریال ها بسیار سر و کار دارید. همچنین برای چاپ فاکتور فروش و قبض رسید نیز باید شناسه ی خود را در همه ی صفحات درج نمایید. این شماره شناسه یا سریال می تواند پیگیری مرسوله یا کسب و کار را برای طرفین آسان تر کند. در نتیجه وجود آن برای کسب و کار شما ایجاد اعتبار می کند.

 

ارائه ی انواع خدمات چاپ، صحافی و برش در مجموعه چاپ ایرانیان

مجموعه چاپ ایرانیان، ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ و صحافی و ساخت انواع هدایای شرکتی است. یکی از عناوین فعالیت در این مجموعه ی بزرگ، ارائه ی انواع خدمات پس از چاپ است. شما می توانید با ثبت سفارش مد نظر خود، در کم ترین زمان ممکن و با معقول ترین هزینه، از این خدمات بهره ببرید.

همچنین می توانید با مراجعه به دیگر ردیف های خدماتی از اطلاعات ذکر شده استفاده ببرید و سفارش مد نظر خود را درج نمایید. امیدواریم اطلاعات موجود در این مطلب، برای شما خواننده ی محترم مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یک =