کاتالوگ

کاتالوگ

کاتالوگ

کاتالوگ ها یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی هستند که به معرفی کلی کالاها، محصولات، خدمات و فعالیت های یک شرکت یا مجموعه می پردازند. با گسترده شدن بازارهای تولیدی و تنوع بالای محصولات و خدمات، نیاز به داشتن یک کاتالوگ که وجه تمایز شما با رقبایتان را بصورت کامل و دقیق برای مشتریانتان به تصویر بکشد را بسیار مهم و ضروری کرده است .

 

کاتالوگ چیست ؟

کاتالوگ یک راهنمای تبلیغاتی است که بصورت اوراق تک برگ و یا دفترچه یا کتابچه عرضه می شوند. هدف از چاپ کاتالوگ معرفی خدمات و محصولات و جذب مشتریان بالقوه است.

در کاتالوگها از پرداختن به جزئیات تا حد امکان پرهیز می شود و کلیات محصولات و فعالیت ها در قالب تصاویر مفهومی و جملات کوتاه بیان می شوند. کاتالوگها به دو صورت چاپی و غیر چاپی در اختیار مخاطبان قرار می گیرند. نوع چاپی آن بصورت فیزیکی در اختیار مشتری قرار می گیرد و نوع غیر چاپی آن بصورت یک فایل و بصورت اینترنتی در دسترس مخاطبان قرار میگیرد .

 

تفاوت کاتالوگ و بروشور در چیست ؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم کاتالوگها یک معرفی جامع و کلی درباره فعالیت ها و محصولات یک مجموعه ارائه می دهند، ولی بروشورها اغلب به جزئیات می پردازند و شامل معرفی نحوه استفاده از کالا و مشخصات فنی آن هستند . دلیل این تفاوت این است که کاتالوگها با هدف ارائه به خریداران عمده طراحی و چاپ می شوند، ولی بروشورها در اختیار مصرف کننده ها قرار می گیرند و لازم است جزئیات کاملی برای مقایسه و انتخاب صحیح به خریداران دهند.

 

محتوای کاتالوگ

– ابتدا به معرفی کلی کالا یا خدمات خود بپردازید. به مشتری بفهمانید که کالا یا خدمات شما چقدر برایش کارایی دارد.

– وجه تمایز محصولات یا فعالیتتان با رقبا را به مشتری گوشزد کنید.

– اطلاعات مشتری را دست کم نگیرید و از عبارات و کلمات اغراق آمیز ( بهترین، عالی ترین، قوی ترین و … ) استفاده نکنید، فقط خودتان را به طور کامل معرفی کنید.

– از تصاویر زیبا، با کیفیت و مفهومی استفاده کنید. باور کنید که چند عکس زیبا و با کیفیت بیشتر از چندین سطر نوشته می توانند نظر مشتری را جلب کنند و منظورتان را به ایشان القا کنند. فقط به خاطر داشته باشید که تصاویری که استفاده می کنید مشابه نمونه واقعی باشند. مشتری دوست ندارد محصولی که در نهایت از شما تحویل می گیرد هیچ شباهتی به تصاویر رویایی ای که چاپ کرده اید نداشته باشد !

– اگر به خاطر فعالیت ها و محصولاتتان تقدیر نامه ای از مراجع گوناگون و مرتبط با فعالیت خود دریافت کرده اید حتما آن را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید. مشتریان شیفته ی محصولات تحسین شده هستند .

 

انواع چاپ کاتالوگ

1- چاپ کاتالوگ دیجیتال : اگر قصد چاپ تعداد کمی دارید و زمان زیادی برای دریافت آن ندارید تنها گزینه پیش رویتان چاپ دیجیتال است . با اینکه هزینه بیشتری باید برای چاپ آن بپردازید ولی ارزشش را دارد .

2- چاپ کاتالوگ افست : اگر می خواهید کاتالوگ خود را بصورت تیراژ چاپ نمایید و زمان کافی در اختیار دارید می توانید در ازای پرداخت هزینه بسیار کمتری نسبت به چاپ دیجیتال، آن را چاپ نمایید .

* فراموش نکنید برای چاپ کاتالوگ سنگ تمام بگذارید ؛ از کاغذ گرم بالا استفاده کنید، روی صفحات آن سلفون بکشید و روی جلد آن از یو وی استفاده کنید. آنقدر کاتالوگ با کیفیت و حرفه ای دست مشتریانتان دهید که فکر مطالعه نکردن یا دور انداختن آن حتی به ذهنشان خطور نکند !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 5 =