چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن

حتما تا به امروز با عناوینی مثل چاپ عکس روی لیوان یا چاپ عکس روی تیشرت مواجه شده اید. در بسیاری از موارد ما به دنبال جایی هستیم که عکسی از شخص یا تصویر مورد نظرمان را بر روی لیوان چاپ کند. همچنین ممکن است در مواردی نیاز به چاپ تصاویر بر روی سطوح مختلف برای تبلیغات کسب و کارمان داشته باشیم. این امور به وسیله ی فرایند سابلیمیشن قابل دستیابی هستند.

امروزه کاربرد چاپ به روش سابلیمیشن بسیار گسترش یافته و دستیابی به آن بسیار آسان است. در ادامه به چیستی و چگونگی چاپ به روش سابلیمیشن خواهیم پرداخت و انواع کاربرد آن را بررسی خواهیم کرد.

 

چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن چیست؟

قابلیت چاپ تصاویر بر روی سطوح و اشیاء مختلف را چاپ سابلیمیشن می نامند. این چاپ کیفیت و ماندگاری بسیار بالایی دارد. به همین دلیل از کاربرد های مهم آن ساخت هدایای شرکتی و تبلیغاتی و حتی شخصی است. واژه ی سابلیمیشن (Sublimation) در واقع به معنای تصعید است. تصعید یک حالت از تغییر مواد بوده که در فرایند آن، مواد جامد به گاز تبدیل می شوند. علت نام گذاری چاپ سابلیمیشن نیز این است که رنگ های مورد استفاده در آن از حالت جامد به گاز تبدیل می شوند.

پس از چاپ بر روی سطح، چاپ دارای بافت نبوده و قابل لمس نیست. به همین علت دچار ریزش و خرد شدگی نمی شود و ماندگاری آن بالا است. سابلیمیشن به وسیله ی پرینتر مخصوص به آن انجام می شود. این روش از چاپ با ایجاد حداقل زباله انجام می شود. به همین دلیل روشی سبز و دوست دار محیط زیست است. همچنین در فرایند انجام آن از انتقال آب استفاده نمی شود.

 

کاربرد های چاپ سابلیمیشن

کاربرد های چاپ سابلیمیشن

از مهم ترین علل پر طرفدار بودن سابلیمیشن و کاربرد گسترده ی آن، هزینه ی بسیار مناسب و تنوع تیراژ است. به طوری که می توان با تعداد ۱ تا چند صد عدد از محصول دلخواه را به وسیله ی سابلیمیشن در اختیار داشت. از روش سابلیمیشن در چاپ عکس روی لیوان یا چاپ عکس روی تیشرت استفاده ی بسیاری می شود. همچنین بر روی سطوحی مانند پارچه، شیشه، سرامیک، PVC، MDF و… استفاده می شود. به دلیل تنوع و وضوح بالا و قیمت مناسب آن، از این نوع چاپ برای هدایای تبلیغاتی و شرکتی استفاده می شود. همچنین می توان برای طراحی پارچه نیز از این چاپ بهره گرفت. به علاوه می توان از سابلیمیشن برای طراحی و چاپ لوگو و تابلوهای تبلیغاتی نیز بهره برد.

 

روش چاپ سابلیمیشن

روش چاپ سابلیمیشن

همان طور که در ابتدا گفتیم، در چاپ سابلیمیشن رنگ مخصوص برای این چاپ در مجاورت گرمای ویژه از حالت جامد به گاز تبدیل می شود. شیوه ی کار چاپ سابلیمیشن به این صورت است که در ابتدا تصویر مورد نظر بر روی یک کاغذ مخصوص به چاپ به وسیله ی رنگ سابلیمیشن، چاپ می شود. سپس کاغذ حاوی تصویر بر روی شیء یا سطح مورد نظر قرار داده می شود. در این زمان به وسیله ی یک دستگاه پرس حرارتی با انتقال گرما، تصویر موجود بر کاغذ به طور کامل به سطح منتقل می گردد.

گرمای ایجاد شده از دستگاه پرس باید بیش از ۱۸۰ درجه باشد تا رنگ سابلیمیشن به طور کامل تصعید شده و انتقال یابد. باید توجه داشت که سطح یا جسم مد نظر نسوز باشد که تحمل این گرما را داشته باشد. به همین علت از ظروف و یا پارچه های نسوز استفاده می شود. پس از چاپ نیز از چسب مخصوص سابلیمیشن استفاده می شود تا تصویر تثبیت شود.

 

ارائه ی انواع خدمات چاپ در مجموعه چاپ ایرانیان

مرکز چاپ ایرانیان، ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ و صحافی و ساخت انواع هدایای شرکتی است. یکی از عناوین فعالیت در این مجموعه ی بزرگ، ارائه ی خدمات چاپ سابلیمیشن و انواع دیگر چاپ است. شما می توانید با ثبت سفارش مد نظر خود، در کم ترین زمان ممکن و با معقول ترین هزینه، از این خدمات بهره ببرید. همچنین می توانید با مراجعه به دیگر ردیف های خدماتی از اطلاعات ذکر شده استفاده ببرید و سفارش مد نظر خود را درج نمایید. امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله برای شما خواننده ی محترم مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =